Siergiej Bratkov – fotograficzna prawda o Ukrainie?

Siergiej Bratkov to jedna z bardziej kontrowersyjnych gwiazd wśród ukraińskich fotografów. Swoją przygodę artystyczną zaczynał w przerwach od pracy jako typowy socjalistyczny inżynier wyedukowany na charkowskiej politechnice. Angażowanie swojej uwagi w malarstwo, czy następnie fotografię, stanowiło dla niego odskocznię od monotonnej i przesyconej propagandą sukcesu rzeczywistości.

Od początku w swojej twórczości Bratkov zwracał uwagę na tematy drażliwe. Jego finalna wystawa w Pinchuk Art Centre w Kijowie, ukazująca projekt „Ukraina” okrzyknięta została anty-kobiecą, a FEMEN – feministyczna organizacja postulowała jej zamknięcie.

Artysta jednak nie zrażał się napiętymi nastrojami społecznymi i tworzył nadal, wybierając tematy, które warte były dialogu.

Podczas 10 edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie pokazany zostanie cykl „Kids”, w którym autor obnaża prawdę o przedwczesnym dorastaniu przedstawicieli młodego pokolenia. Jego fotografie są surowym obrazem skutków, jakie kultura masowa wraz z agresją i pornografią w niej zawartą, wywiera na osobowość i sposób zachowania młodych Ukraińców. Tytułowe dzieci to już nie dzieci, ale raczej filmowe Lolity, które przyjmują wyuzdane pozy, dorosły wyraz twarzy oraz gesty, które pozornie powinny być im obce. Bratkov stara się pokazać, że dzieciństwo skończyło się dla nich wraz z włączeniem odbiorników telewizorów, z których zaczerpnęły destrukcyjne wzorce.

Siergiej Bratkov: Kids - Alena (2000)

Drugim cyklem Bratkova pokazywanym podczas Festiwalu będzie cykl „Army Girls”, który podobnie jak „Kids” obnaża pewnego rodzaju absurd, w jakim żyje ukraińskie społeczeństwo. Piękne kobiety, ponętnie podkreślone szminką usta, umalowane oczy, a to wszystko przystrojone żołnierskim mundurem. Kontrast, który wydawać by się mogło, nie powinien mieć miejsca bytu, jednak istnieje. Taki kontrast obecny się w całej twórczości Ukraińca i jak twierdzi on sam – na całej Ukrainie.

Siergiej Bratkov: Army Girls - Here They Come (2001)

Kulturoznawca, fotograf, pasjonatka fotografii środkowo i wschodnioeuropejskiej.
  • Polecam! Widziałam wystawę. Jest naprawdę poruszająca.

    • nawschod

      Dzięki za opinię. Jeśli ktoś jeszcze nie jest przekonany, teraz już powinien 🙂