Co jeszcze warto zobaczyć na Krecie

Kreta to nie tylko miasta, choć te są wyjątkowo piękne. To również wspaniałe widoki, małe górskie wioski, plaże, skalne urwiska, ruiny starożytnych i średniowiecznych miast i warowni. Wszystkie te miejsca warto odwiedzić będąc na wyspie. Najlepiej w tym celu wynająć samochód i udać się na wycieczkę po Krecie na własną rękę. My tak właśnie zrobiliśmy, a owocem naszych wędrówek jest, między innymi, to co możecie przeczytać poniżej.

Aptera

Wystarczy zjechać kilkanaście kilometrów z trasy prowadzącej z Retimno do Chanii, żeby znaleźć się w miejscu, gdzie niemal czuć w powietrzu ducha starożytnej Krety. Aptera była znana już w XIX wieku p.n.e. Według legendy nazwa miasta miała swój początek w pojedynku muzycznym pomiędzy syrenami i muzami. Takie starożytne x-factor. Pokonane syreny (w greckiej mitologii pół kobiety, pół ptaki) straciły swoje skrzydła. Na pamiątkę tego wydarzenia miejsce pojedynku nazwano „bezskrzydłym” (po grecku – „aptera”). W późniejszych czasach Aptera była rzymską twierdzą. W XI wieku na wzgórzu wybudowano Monastyr Jana Chrzciciela. Warto się tam wybrać, posłuchać śpiewu cykad i pospacerować wśród rzymskich ruin. Sam fakt, że jest się w miejscu, które istniało 40 wieków temu, skłania do zadumy…

Gdzieś po drodze

Podróżując drogą krajową warto zatrzymać się w którymś z licznych punktów widokowych. W takich miejscach bardzo często jest możliwość zejścia wprost na plaże. A nawet jeśli nie, sam widok wart jest przystanku. W górach specjalnych miejsc widokowych raczej nie ma. Niemniej zabłąkanie się na chwilę na górskich dróżkach też daje masę fajnych estetycznych doznań. Można odkryć zagubiony gdzieś wśród szczytów monastyr lub zwiedzić ruiny starożytnych twierdz. Po całej wyspie rozsiane są małe, urokliwe cerkiewki.

Limnes

Reklamowana i oznaczona jako „tradycyjna kreteńska wioska”. Nie chcę się wypowiadać na temat jej tradycyjności, ale miejsce jest naprawdę urokliwe. Oczywiście jedynie dla miłośników spokoju, leniwej atmosfery i kotów wygrzewających się na słońcu. W środku dnia upalne słońce wygania wszystkich do domów lub zacienionych kawiarni. Do niektórych z nich, zgodnie ze starą tradycją, wstęp mają tylko mężczyźni.

Agia Fotia

Również południowe wybrzeże Krety ma turyście sporo do zaoferowania. Przede wszystkim przepiękne widoki. Jeśli ktoś lubi połączenie gór i morza, odnajdzie się tu wyśmienicie. Agia Fotia to malutka miejscowość na wschód od Ierápetry. Słynie z zagubionej wśród skał piaszczystej plaży, która nieodparcie przypominała mi to, co rok wcześniej oglądałem na Krymie. Naprawdę warto.

Plaża w Agia Fotia