Fani Na Wschód polecają: co warto zobaczyć na Słowacji

Jak się ma fajnych fanów na Facebooku zawsze można ich zapytać o radę i rozsądną radę się otrzyma. Ja zapytałem na fanpage’u Na Wschód o Słowację. Co warto zwiedzić i zobaczyć podczas krótkiego wyjazdu? Jakie miasta są najciekawsze, w które miejsca koniecznie trzeba wdepnąć? A teraz mam zamiar tę wiedzę bezczelnie wykorzystać i podzielić się nią z całym światem. Co fani Na Wschód polecają na Słowacji?

Koszyce

Pierwsze miasto w Europie, które dorobiło się herbu. Pod koniec XV wieku drugie najważniejsze miasto ówczesnych Węgier po stołecznej Budzie. Jeszcze na początku XX wieku zdecydowaną większość mieszkańców miasta stanowili Węgrzy. Dzisiaj Koszyce są drugim największym miastem Słowacji z największą ilością zachowanych historycznych budynków i największym kościołem w kraju – katedrą św. Elżbiety.

Koszyce mogą być świetnym rozwiązaniem na bazę wypadową podczas zwiedzania Słowacji. Miasto jest na tyle duże, że można mu poświęcić 2-3 dni. A kiedy się nieco znudzi, okolice również są kuszące. Ale o tym dalej.

Główna ulica w Koszycach

Teatr w Koszycach

Koszyce. Fotki autorstwa Miroslava Petrasko

Bańska Szczawnica

Miasto figuruje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od początków istnienia ściśle związane z przemysłem wydobywczym złota i srebra. Tutaj pierwszy raz w historii użyto prochu w służbie górnictwa, tu powstała pierwsza szkoła górnicza na Węgrzech. Jeszcze pod koniec XVIII wieku miasto liczyło ponad 20 tys. mieszkańców. Wraz z upadkiem miejscowego wydobycia, zatrzymał się również rozwój Bańskiej Szczawnicy. Obecnie mieszka tu nieco ponad 10 tys. ludzi. Idealne miejsce na krótki pobyt połączony ze zwiedzaniem.

Bańska Szczawnica

Bańska Szczawnica. Zdjęcia autorstwa Miroslava Petrasko

Słowacki Raj

Jeśli macie dość zwiedzania miast, to może być idealny wybór. Według opinii wielu jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Słowacji. Cały teren parku narodowego poprzecinany jest szlakami rowerowymi i pieszymi. Zbiegają się one na  polanie Kláštorisko, która wieki temu służyła jako schronienie dla okolicznej ludności w razie najazdów tatarskich.

Słowacki Raj

Słowacki Raj. Zdjęcie autorstwa Petera Fenďy

Zamek Spiski

Nigdy nie ukrywałem, że mam pewną słabość do średniowiecznych murowanych budowli, zamków, grodów i tym podobnych. Z tym większą przyjemnością umieszczam na liście Zamek Spiski. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, ze jego XIX wieczni budowniczowie nie mogli wybrać lepszego miejsca na budowlę obronną. Zamek, czy też raczej to co z niego zostało, stoi na sporym wzniesieniu, górując nad całą okolicą. Pierwszy poważny chrzest bojowy przeszedł podczas tatarskich najazdów na Węgry w 1241 roku. Mimo że król Bela IV poniósł w tej wojnie sromotną klęskę, zamku Tatarom nie udało się zdobyć. Co ciekawe w całej historii nikt nigdy nie zdobył spiskiej twierdzy szturmem. Kiedy przechodziła z rąk do rąk zawsze było to wynikiem przekupstwa, zdrady lub poddania się załogi.

Zamek Spiski

Zamek Spiski. Zdjęcie autorstwa Ronnie Macdonald

Lewocza

Dla mnie już chyba na zawsze Lewocza pozostanie Czarnym Miastem z powieści Kálmána Mikszátha. To kolejna miejska, słowacka perełka wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez wieki dobrobyt i bogactwo jej mieszkańców opierało się na korzystnym położeniu na szlaku handlowym z Węgier do Krakowa. Z czasem miasto straciło na znaczeniu, ale piękna architektura i zabytki zostały. Co więcej, znalazły się na słowackim banknocie 100-koronowym. A przecież baraków by tam nie pchali.

Lewocza

Lewocza. Zdjęcie z Wikipedii

 • http://www.facebook.com/justyna.filipczyk.1 Justyna Filipczyk przez Facebook’a

  A może coś podobnego o Rumunii? :)

 • http://www.facebook.com/aleksandra.grzybczak Aleksandra Grzybczak przez Facebook’a

  Na Słowacji wszystko warto zobaczyć! 😀

 • http://www.facebook.com/nawschod Na Wschód przez Facebook’a

  Justyna Filipczyk o Rumunii na blogu jest sporo. Ale może faktycznie warto zebrać to w jeden, przekrojowy post.

 • http://blog.sina.com.cn/s/blog_e8551b530101h927.html Jocelyn

  I was happy with my order as well as every thing arrived right on period, many thanks!

 • https://www.facebook.com/artur.chasikowski Artur Chasikowski przez Facebook’a

  A co w Pradze? Jadę w ten weekend :)

 • https://www.facebook.com/nawschod Na Wschód przez Facebook’a

  W Pradze mogę Ci podrzucić latynoską knajpę 😉 http://www.nawschod.eu/czechy/la-casa-blu-latynoska-knajpa-w-czeskiej-pradze

 • https://www.facebook.com/artur.chasikowski Artur Chasikowski przez Facebook’a

  Ocenianie jedzenia, w tym jesteśmy najlepsi 😉

 • https://www.facebook.com/maciek.troszczynski Maciek Troszczyński przez Facebook’a

  Bratysławę :-)

 • Hono Szindler przez Facebook’a

  Spisska Sobota, Kezmarok, Osturna, Zehra, Spisska Kapitula, Bardejov+Bardejovske kupele, drewniane cerkwie od Medzilaboriec az po Rusky Potok – to jezeli chodzi o Spis czy szeroko pojety Wschod

 • https://www.facebook.com/nawschod Na Wschód przez Facebook’a

  Maciek Troszczyński No właśnie co do Bratysławy mam odczucia ambiwalentne. Nie wątpię, że jest warta zobaczenia, ale chyba tym razem sobie odpuszczę.
  Hono Szindler Dzięki za szeroką rekomendację :) Będę sprawdzał.

 • http://www.lwow.info Kasia z L.

  Nie wierze, ze nie ma w tym spisie Bardiowa! Do powtórki 😉

  • nawschod

   Będę się poprawiał :)