Co się zadziało w 2011 roku?

Koniec roku 2011 zbliża się nieubłaganie. A to oznacza oficjalne rozpoczęcie sezonu na wszelkiej maści podsumowania. Nie chciałbym iść pod prąd tradycji, więc też przygotowałem małe podsumowanko. Co się zdarzyło w 2011 roku na Na Wschód i w Europie Środkowo Wschodniej? O tym przeczytacie w niniejszym wpisie.

Styczeń

Ranking top 10 książek dekadyNa Wschód zajął 37 miejsce w głosowaniu na Blog Roku 2010 w kategorii „Podróże i szeroki świat”. Oczywiście dzięki Waszym głosom. Może w tym roku pójdzie lepiej. Blog już został zgłoszony do konkursu. Głosowanie rozpocznie się wkrótce.

Przy okazji wybraliście najlepszą książkę dekady. Plebiscyt wygrał Mariusz Szczygieł i jego „Gottland”. Drugie miejsce przypadło ex equo „Depeche Mode” Żadana i „Gulaszowi z Turula” Krzysztofa Vargi.

Luty

Ranking top 10 piosenek ostatniej dekadyTym razem pochyliliśmy się wspólnie nad wyborem najlepszego kawałka ostatnich 10 lat. Jak zwykle zdania były podzielone, to znaczy wy sobie, a ja sobie. Ostatecznie wybraliście „Soldat” 5′nizza – Soldat, a ja „Sunt periculos:”  rumuńskiej kapeli Buricul Pamantului.

14 lutego gawiedź świętowała Walentynki, my natomiast wynajdowaliśmy inne okazje, które wiążą się z tą datą, ale z kolorowymi serduszkami już niekoniecznie. Powodem do świętowania może być choćby święto Cyryla i Metodego lub bułgarskie święto wina.

Marzec

Dwa lata Na Wschód w liczbach3 marca Na Wschód oficjalnie obchodził swoje drugie urodziny. Były okolicznościowe akademie, festyny i występy zespołów ludowych. A właściwie to był wpis pod tytułem Dwa lata Na Wschód w liczbach, gdzie opisałem (a jakże) dwa lata Na Wschód w liczbach.

23 marca z kolei obchodziliśmy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Nie były to jeszcze czasy Budapesztu w Warszawie więc obyło się bez politycznych przepychanek.

Kwiecień

W mińskim metrze doszło do zamachu bombowego, w którym zginęło 15 osób. Sprawcy, kilka miesięcy później, zostali skazani na karę śmierci przez rozstrzelanie.

Maj

Na Facebook’u odbyła się dyskusja, czy Kreta i Grecja to Wschód, czy też Zachód? Odbyła się nie bez powodu. Miesiąc później miałem na Kretę zawitać. Kultura grecka została niemal jednogłośnie zaliczona do Wschodu, co pozwoliło mi bez oporów wrzucać na bloga kolejne kretyńskie kreteńskie wpisy.

Serwisy informacyjne żyły, z kolei, aresztowaniem, oskarżonego o zbrodnie wojenne, Ratko Mladicia.

Czerwiec

Miast życzeń na Dzień Dziecka na FB pojawił się link do kaukaskich bajek.

14 czerwca w Poznaniu koncertowała Periferija. Jedna z najfajniejszych kapel, jakie zdarzyło mi się słyszeć.

Wakacje! Tydzień na Krecie w pięknych okolicznościach przyrody. W poszukiwaniu idealnego połączenia między zwiedzaniem a odpoczynkiem.

Lipiec

Przeczytałem najlepszą książkę w 2011 roku. Odraza Németha spodobała mi się tak bardzo, że kupiłem wszystkie pozostałe pozycje tego autora dostępne w Polsce.

Sierpień

Na Wschód dobija do magicznej liczby 1000 fanów na Facebook’u. W pobliskiej wiosce rodzi się ciele z dwoma głowami, piorun zabija nieżyjącą od lat teściową sołtysa, a Jarosław Kaczyński podaje rękę Lechowi Wałęsie.

Planujemy podróż po Czechach, przy wydatnej pomocy czytelników i fanów Na Wschód. Polecacie miejsca, zabytki i kwatery. I to polecacie bardzo trafnie.

Wrzesień

Brno nocą - fotogaleriaDwutygodniowy pobyt w Czechach. Zwiedzone duże miasta i małe wioski, objechane Morawy, zaliczona prowincja. Pełnoprawne nawschodnie wakacje. Przykładowo Brno nocą wygląda właśnie tak. Niektórych wrażeń jeszcze nie było na blogu, ale z pewnością się pojawią.

Dostałem wstępne zaproszenie na Blog Forum w Gdańsku. Niestety, ostatecznie nie zostałem wybrany. Będę próbował za rok.

Październik

Julia Tymoszenko została uznana za winną nadużyć i skazana na siedem lat więzienia. Dziś już wiemy, że mimo wysiłków przeróżnych organizacji i nacisków Zachodu, pozostaje tam do teraz.

W międzyczasie Czesi dorobili się nowego superbohatera. Super Vaclav nie przebiera w środkach walcząc o przestrzeganie norm współżycia społecznego. Ciekawe, czy nadal grasuje po Pradze, czy też został złapany.

Listopad

W Święto Zmarłych zaprosiłem Was na krótki, sentymentalny spacer po cmentarzach Europy Środkowo-Wschodniej.

W Poznaniu odbyło się sporo nawschodnich imprez kulturalnych. Przykładem „Spotkania ze Wschodem” i „Czechy pod specjalnym nadzorem”.

Grudzień

Zmarł Václav Havel…

Vaclav Havel

Zdjęcie z fanpage’a Jestem Czechofilem

 • Ewa

  Działo się, oj działo… Owocnego 2012! 🙂

  • nawschod

   Tobie również. 🙂 Dużo fajnych miejsc i super fotek!

 • Kaja

  Styczeń. Prezydentem Brazylii zostaje Dilma Rousseff, m bułgarskie pochodzenie.
  Sierpień. Moja najlepsza książka to „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”
  Październik. Wybory w Bułgarii, wygrywa Rosen Plewenliew.

  Rok mogę podsumować ogromną ilością przeczytanych książek, co mnie najbardziej cieszy 🙂

  Wiele portali publikuje swoje najlepsze zdjęcia i wydarzenia z mijającego roku. Również i bułgarski Dnevnik przedstawił 65 wydarzeń-zdjęć(http://www.dnevnik.bg/bigpicture/2011/12/31/1214361_nai-dobrite_snimki_na_dnevnik_za_2011/), mnie najbardziej przypadło to zdjęcie: 65http://www.dnevnik.bg/shimg/zx980_1214306.jpg.

  K.

  • nawschod

   U mnie też się książkowo trochę ruszyło 🙂
   Dzięki za uzupełnienie podsumowania. Z Bułgarią nie jestem, niestety, na bieżąco.